EgitimTube.Net
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EgitimTube.Net

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

7. SINIF KONULARI (Türkçe)

2 posters
YazarMesaj
_ÇAĞRI_
Üye
_ÇAĞRI_

Zodyak Ikizler Mesaj Sayısı : 56
çin astrolojisi Manda
celebimutfak.com

7. SINIF KONULARI (Türkçe) Empty
MesajKonu: 7. SINIF KONULARI (Türkçe)   7. SINIF KONULARI (Türkçe) Icon_minitimePtsi Ekim 19, 2009 6:58 pm

Nokta

Tamamlanmış cümlelerin sonuna konur: Öğrenciler arka bahçede oynuyor.

"-(ı)ncı" eki yerine kullanılır: Onlar 7. Sokak'ta oturuyor.

Tarihlerin yazılışında gün, ay, yıl rakamlarının arasına konur: 20.10.2000,05.06.1998...

Saatlerin yazımında saatle dakikayı gösteren rakamların arasında kullanılır: Sınav 21.30'da başlayacak.

Sözcük kısaltmalarının sonunda kullanılır: Dr., Doç. Dr., Prof. Dor., Av., s. (sayfa)

Çarpı işareti yerine kullanılır: 7.8=56

Uyarı: Kitap, dergi, yazı ve şiir başlıklarından sonra nokta konmaz.

Acımak, Bingöl Çobanları, Çalışma Tutkusu...

--------------------------------------------------------------------------------

Virgül

Cümlelerin, eş görevli sözcüklerin, söz gruplarının arasında kullanılır:
Kitapları ciltledi, rafa dizdi.

Annesini, kardeşini özlemiş.

Derginin son sayısı yeni denemecilere, yeni şairlere

Özne yüklemden uzak düşmüşse özneden sonra konur: Serhat, sabahları biraz yürüdükten sonra kahvaltı yapar.

Mektuplarda hitaplardan sonra konur: Aziz Dostum, Sevgili Kardeşim,

"Evet" ve "hayır" gibi sözlerden sonra konur: Evet, onları gördüm.

Anlam belirsizliğini gidermek için konur: Pencereden, akan insan seline bakıyorum.

Cümlede tekrarlanan sözler arasına konur: Akşam, yine akşam, yine akşam.

Cümlede ara söz göreviyle kullanılan açıklayıcı sözlerin başında ve sonunda virgül kullanılır:
Geçen hafta, senin İzmir'e gittiğin gün, İstanbul'a kar yağdı.

Uyarı: İkilemelerin arasına, tamlayan ile tamlananın arasına, "ve, veya" bağlaçlarından önce ve sonra virgül konmaz.

--------------------------------------------------------------------------------

Noktalı Virgül

Öğeleri virgülle ayrılmış cümleleri bağlamak için kullanılır: At ölür, meydan kalır; yiğit ölür şan kalır.

İki cümleyi birbirine bağlayan "ama, fakat, ancak" gibi bağlaçlardan önce konur:

Yemek yedi; ama çay içmedi.
Havuzda yüzebilirim; fakat denizde yüzemem.

Virgülle ayrılmış tür ve grupları birbirinden ayırmada kullanılır: Manavdan elma, portakal; patlıcan ve domates aldım.

Uyarı: Noktalı virgülden sonra sözcükler büyük harfle başlamaz.

Soru İşareti

Soru anlamı taşıyan cümlelerin sonuna konur:
Dün kim size geldi?

Buradakileri tanıyor musun?

Sıralı cümlelerin her ikisinde de soru anlamı varsa soru işareti ikinci cümlenin sonuna konur: Sinemaya mı gidelim, yoksa tiyatroya mı?

Parantez içinde soru işaretinin kullanılması, cümleye alay veya bilginin şüpheyle karşılandığı anlamını katar: Babası gençliğinde çok iyi (?) güreşçiymiş.

Uyarı: Soru işaretinden sonra cümle büyük harfle başlar.

Üç Nokta

Tamamlanmamış cümlelerin sonuna konur:
Gökyüzünde kara kara bulutlar...
Onunla yarın görüşürsem...

Benzer örneklerin devam ettiğini göstermek için konur: Bu bölgede birçok kuş vardı: kartal, şahin, atmaca...

Söylenmek istenmeyen sözler yerine konur: Ağzında... sözü çıktı.

Bir sözün alıntı olduğunu göstermek için kullanılır: ... Kendine uygun olmayan kalıplar içinde kötürümleşti.

Uyarı: Üç noktadan sonra büyük harfle başlanır.

İki Nokta

Açıklama yapılacak cümlelerden sonra kullanılır: Masada her şey vardı: peynir, zeytin, bal, yağ...

Tırnak içine alınmış alıntı sözlerden önce iki nokta konur: Atalarımız: "Görünen köy kılavuz istemez." demiş.

Yazı içinde bir kişinin konuşmasını göstermek için, konuşma çizgisinden (-) önce konur.

Arkadaşına döndü:
- Eline sağlık, çok güzel olmuş, dedi.

İki noktadan sonra cümle gelirse büyük harfle başlanır, cümle gelmezse küçük harfle başlanır. Dün farklı bir iş yaptım: Çalışma odamı boyadım.

Tırnak İşareti

Alıntı sözler tırnak içine alınır: "Zaman, en kıymetli hazinedir." derdi.

Cümlede belirtilmek istenen sözler tırnak içine alınır: Son yazısında "cesaret" kavramı üzerinde durmuş.

Eser adları tırnak içine alınır: Geçen hafta "Yaban"ı okudum.

Ünlem İşareti

Şaşma, kızma, acıma, beğenme gibi duyguları içeren cümlelerin veya kelimelerin sonuna konur:

Ne ilginç bir kuş böyle!
Hey, buraya gelsene!
Tüh! Yine derse geç kaldım.

Parantez içinde kullanılan ünlem işareti cümleye alay, küçümseme anlamı katar: Mahallemizin en cesur (!) genci geliyor.

Kısa Çizgi

Bu işarete hece birleştirme çizgisi de denir.

Satır sonuna sığmayan sözcükler satır sonunda bölünürken kullanılır:
...............düşüncelerine katılıyorum.

Satır sonuna sığmayan birleşik sözcükler hecelerine ayrılırken basit bir sözcükmüş gibi ayrılır:
...............aslanağzı vardı, (yanlış)
...............aslanağzı vardı, (doğru)

Aralarında bir ilgi, ortaklık bulunan sözler arasına konur:

Fenerbahçe-Galatasaray maçını izledik.

İtalya-Rusya görüşmeleri askıya alındı.

Bir olayın başlangıcını ve sonunu gösteren tarihlerin arasına konur: I. Dünya Savaşı (1914-1918) yılları arasında oldu.

Eklerin belirtilmesinde, sözcüklerin köklerini ve eklerini ayırmada kullanılır: -ecek, -siz, -t;
insan-lar-ın

Fiil kök ve gövdelerinden sonra mastar eki yerine kullanılır: konuş-(konuşmak), güldür-(güldürmek)

Ara söz ve ara cümlelerin başında ve sonunda kullanılır: Evdeki herkesi -en çok da annemi- çok özledim.

Kesme İşareti

Özel adlara getirilen çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılır: Muğla'nın havası temizdir.

Rakamlardan sonra gelen ekler kesme işaretiyle ayrılır. İzmir'e 1996'da yerleştik.

Kısaltmalara gelen ekler kesme işaretiyle ayırılır: DSİ'de arkadaşı çalışıyor.

Şiirlerde ölçüden dolayı hece düşmesini göstermek için kullanılır: N'eylersin ölüm herkesin başında?

Harflerden veya eklerden sonra gelen ekleri ayırmak için konur:

Türkçede -lik'le türetilmiş çok sözcük var.
Ansiklopediyi, a'dan g'ye kadar ben inceledim.

Ayraç (Parantez)

Cümle içindeki açıklamaların, ara sözlerin belirtilmesinde parantez kullanılır: Tanzimat edebiyatında N. Kemal'in (vatan şairi olarak bilinir) yeri tartışılmaz.

Kimi sözcüklerin eş anlamlıları ayraç içinde gösterilir: Benzetme (teşbih) edebiyatımızda sıkça kullanılan sanattır.

Yabancı sözcüklerin okunuşları ayraç içinde verilir: Balzac (Balzak) Fransızların ünlü yazarıdır.

Tiyatro metinlerinde yapılacak hareketler ayraç içinde yazılır: Kavuklu (ellerini kaldırarak) dua etti.

Bir olayın başlangıç-bitiş tarihleri ya da ünlü bir ismin doğum-ölüm tarihleri parantez içinde verilir: Nurullah Ataç (1898-1957) usta bir deneme yazarımızdır.
Darq_phschopat
Admin
Admin

Zodyak Oğlak Mesaj Sayısı : 655
çin astrolojisi Yılan
celebimutfak.com

7. SINIF KONULARI (Türkçe) Empty
MesajKonu: Geri: 7. SINIF KONULARI (Türkçe)   7. SINIF KONULARI (Türkçe) Icon_minitimePtsi Ekim 19, 2009 7:21 pm

ÇOK SÜPER PAYLASIM
http://forum.egitimtube.net

7. SINIF KONULARI (Türkçe)
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 7. SINIF KONULARI (fen)
» 7. SINIF KONULARI (Matematik)
» Nero 9.0.9.4d Türkçe HD DVD-BLU RAY Destekli Türkçe
» Nero 9.0.9.4d Türkçe HD DVD-BLU RAY Destekli Türkçe
» 4. sınıf 1. yazılı